Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Sadowne zszyte z tradycją - prezentacja

W niedzielę 9 października 2022 roku w Sadownem odbył się pierwszy oficjalny pokaz mody, który był podsumowaniem kilku miesięcy ciężkiej pracy w ramach projektu Sadowne zszyte z tradycją.

Oficjalnie projekt rozpoczęliśmy w kwietniu promocją i naborem uczestników.  26 maja 2022 roku odbył się bardzo interesujący wykład p. Marii Koc na temat tradycji podlaskiego stroju ludowego. Pani Maria Koc, która z zawodu jest etnografią i antropologiem kultury opowiadała nam o sposobach tworzenia odzieży, o różnorodności strojów, które wyróżniały mieszkańców poszczególnych wsi i regionów. Mając wiedzę na temat polskich ubiorów ludowych ruszyliśmy do pracy. Uczyliśmy się podstaw kroju, szycia oraz haftu. Pod czujnym okiem instruktorów staraliśmy się stworzyć zupełnie współczesną odzież z elementami polskiego folkloru.

 

Po kilku miesiącach pracy widać było jej efekty – powstały spódnice, bluzki, sukienki oraz kardigany, a także dodatki - torby, korale czy wstążki do włosów. Nie były to typowe ubiory ludowe, ale zupełnie współczesna odzież inspirowana tradycją ludową, którą każda kobieta może założyć do pracy, na oficjalne spotkanie czy wesele. Dzisiaj już wiemy, że udało nam się stworzyć niespotykany styl odzieży sadoweńskiej, który wyróżnia się elegancją, uniwersalnością oraz niepowtarzalnością.

W czasie trwania projektu „Sadowne zszyte z tradycją” przygotowaliśmy także stroje dla członków Kół Gospodyń Wiejskich z Ociętego, Morzyczyna Włóki i Krupińskiego oraz dla sołectwa Kołodziąż. Stroje te będą swoistą wizytówką gminy Sadowne w czasie spotkań poświęconych rolnictwu i polskiej wsi, na których będą obecni przedstawiciele naszej gminy.

Zdjęcia i film z wydarzenia:

FB

LINK

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 31 Styczeń 2023    |    Imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
949
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
1115990

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: