Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

Spotkanie SKS - 17.05.2016

17 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem odbyło się kolejne spotkanie Sadowieńskiego Klubu Seniora.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Z Sadowieńskiej Ziemi Wezwany”,opowiadającą o życiu naszego rodaka błogosławionego ks. Edwarda Grzymały, ale też ukazującą ważne dla nas miejsca, historyczne wydarzenia i krajobrazy Naszej Ziemi – Regionu Sadowieńskiego. Wszystko to okolone zostało słownym opisem sadowieńskiego historyka i gimnazjalnego pedagoga – p. Sławomira Akonoma.

Ciekawe i znane krajobraz, a najważniejsza – historia i życie księdza, męczennika.

Ksiądz Edward Grzymała urodził się 29 września 1906 roku w Kołodziążu, dzień później został ochrzczony w naszym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sadownem.
Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1931 roku. Na początku okupacji, jesienią 1939 roku przeniósł się do Aleksandrowa Kujawskiego, by pełnić obowiązki wikariusza generalnego północnych rejonów diecezji. Poświęcał się pracy duszpasterskiej w parafii oraz w okolicy. Wspomagał uwięzionych kapłanów, ciągle pragnął dzielić ich los, jakby przeczuwając, że tam jest jego miejsce.
26 sierpnia 1940 roku spełniło się to ciche pragnienie. Gestapo aresztowało ks. Grzymałę w domu Sióstr Służebniczek NMP, gdzie mieszkał. Został uwięziony początkowo w Sachsenhausen, a następnie wywieziony do obozu w Dachau. Bardzo szybko opadł z sił i został zapisany do transportu inwalidów.

10 sierpnia 1942 roku wywieziony z obozu, poniósł śmierć przez zagazowanie… Został zaliczony do grona 108 Męczenników II wojny światowej i beatyfikowany wraz z nimi 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Podczas spotkania poruszano też sprawy organizacyjne, m.in. dot. udziału seniorów w rajdzie rowerowym „Odjazdowy bibliotekarz”, który odbędzie się 24 maja (zapisy trwają, funkcji przewodnika podjął się p. Sławomir Akonom) oraz zakupu biletów na występ „Kabaretu z konopi” – 29 maja.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 25 Październik 2021    |    Imieniny obchodzą: Ingi, Darii, Sambora

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
856
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
778291

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: