Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem

Get Adobe Flash player

III A w Muzeum

Wczoraj nasze muzeum odwiedziła grupa uczniów z klasy III a wraz z wychowawcą Panią Elżbietą Dębkowską - Akonom ze Szkoły Podstawowej w Sadownem. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej na temat lnu. Mogły poznać proces wytwarzania włókien z tej najbardziej popularnej w Polsce rośliny włóknistej, ale także mogły się dowiedzieć, że jest to jedna z nielicznych roślin, której praktycznie każda część nadziemna jest wykorzystana przez człowieka. 

 

Pan Janusz Urbankowski przedstawił dzieciom cały proces produkcji nici lnianych, począwszy od moczenia słomy lnianej (roszenia) w specjalnych basenach, poprzez międlenie, czyli łamanie włókien, aż do wyczesywania i przędzenia nici, z których później tkano materiały o szerokim zastosowaniu w gospodarstwie – od najbardziej zwyczajnych, z których później szyto worki na zboże lub robiono sznurki i liny, aż do najdelikatniejszych, z których powstawała bielizna, odzież, pościel.

 

               Uczniowie na tej lekcji mogli także poznać zastosowanie siemienia lnianego, czyli nasion lnu. Każde z dzieci wiedziało, że na wigilijnym stole są potrawy przyrządzone z dodatkiem oleju lnianego, ale nie każde wiedziało, że ten olej jest wykorzystywany do produkcji leków, kosmetyków czy farb olejnych i pokostów. Młodzi słuchacze dowiedzieli się także, że na końcu procesu obróbki lnu zostają odpady, które są także niezwykle cennym produktem – wytłoki z nasion lnu są składnikiem pasz dla zwierząt, a paździory z łamania lnu i krótkie włókna, które nie nadają się do przędzenia są surowcem w produkcji płyt paździerzowych i wysokogatunkowego papieru.

Więcej zdjęć

Kalendarz kulturalny

loader

Imieniny

Dzisiaj jest: 8 Grudzień 2021    |    Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
864
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
797326

Programy

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe:

Tel. stac.: 25-644-28-95
Tel kom.: 502-086-989
E-mail: goksadowne@wp.pl

Hosting : Projekt: